Halal Zakopane – oczywiście!
Choć góralską kuchnię i halal food wiele różni, obie mają swoje korzenie w tradycji, kulturze i religii. Być może nie są całkowicie niezgodne, ale można znaleźć w nich pewne podobieństwa i możliwości do uzupełniania się!
Podobieństwa między góralską kuchnią a halal food? Po pierwsze obie kuchnie wykorzystują — baraninę, które jest dozwolone w islamie i cenione na Podhalu. To duży atut, a kolejny? W góralskiej kuchni rzadko sięga się po wieprzowinę, która jest surowo zabroniona w Islamie. Zarówno kuchnia góralska jak i halal food bazują na łatwo dostępnych ziemniakach, które są zdrowie i sycące. Obie kuchnie cenią nabiał, zwłaszcza sery owcze, które są charakterystyczne dla Podhala i jednocześnie zgodne z halal.
Restaurant halal near me
Czy góralska kuchnia i halal food mogą się uzupełniać? Oczywiście. Kuchnia na Podhalu może dostosować się do wymogów uboju rytualnego halal, który polega na szybkim wykrwawieniu zwierzęcia. Turyści z Bliskiego Wschodu są muzułmanami, więc nie spożywają wieprzowiny. Jak podkreślają żywność halal wyróżnia się wysoką jakością, czystością i bezpieczeństwem, bo nie ma w sobie szkodliwych dodatków, konserwantów i barwników.
Czy to wszystko, co łączy obie kuchnie? Kuchnia góralska to aromantyczne zioła: głównie czosnek, majeranek i kmin. Podobne przyprawy stosuje się w także przy przygotowywaniu halal food, choć tu stosuje się znacznie więcej przyprawy — papryki chilli, cynamonu, kardamonu oraz curry.
To wszystko? Jest jeszcze jedna pozytywna cecha w tradycyjnej góralskiej kuchni nie używa się do przygotowywania potraw alkoholu, który jest zakazany w islamie.
Restaurant halal Zakopane
Restauracje halal pojawiają się także w Zakopanem, gdzie goście z Omanu, Jemenu i Arabii Saudyjskiej mogą dobrze zjeść! Oto kilka dań, które mogą spróbować goście z Bliskiego Wschodu będąc w Zakopanem.
- Kwaśnica – to kwaśna zupa z kiszonej kapusty i baraniny, która rozgrzewa i syci.
- Moskole – to placki ziemniaczane pieczone na blasze, które mają chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze. Robi się je z ugotowanych i utłuczonych ziemniaków, mąki, wody i soli. Można je jeść na słodko lub na słono, np. z bryndzą (serem owczym) lub masłem czosnkowym.
- Baranina – to mięso baranie, które jest dozwolone w islamie i cenione na Podhalu. Piecze się je na ruszcie lub w piekarniku, a następnie podaje się je z sosem czosnkowym lub chrzanowym.
- Oscypek – to twardy, wędzony ser z mleka owczego, który można jeść na zimno lub na ciepło, np. smażony na patelni lub grillowany z dodatkiem żurawiny to prawdziwa pychota!
- Bryndza – to podpuszczkowy ser owczy o delikatnym orzechowym smaku i kwaskowatej nucie.